Category: Povídky

P.Křepinský – Cesta byla rovná a suchá

Sluníčko nemilosrdně pálilo skrz okna auta a dusno bylo nepříjemně všude. Motor s pravidelností hučel a hnal auto po dálnici směrem na západ. Cesta přes velkou rychlost neubíhala. Bouřkové mraky na obzoru dávaly tušit úlevu, ale ta byla daleko a před autem se vlnil rozpálený asfalt. Byl jsem zase na cestě, jako obchodník s knihami. Pracoval jsem jako obchodní cestující pro jedno malé nakladatelství. (Celý příspěvek…)

P. Křepinský – Kam smějí naše děti

A je zase ráno. A ne ledajaké ráno. Je to ráno všech rán. Slunce září tak vesele, že nejde mít jinou, než rozjařenou náladu. Vzduch je čirý jak diamant a z lesů prýští vůně pryskyřice a babího léta. Paprsky našich kol hází veselá prasátka do jantarově zbarvené vody Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu, která bystře uhání vedle cesty. Pod naší cestou se vynořil královácký dvorec Antýngl, jakoby se celý koupal ve slunečním svitu a my jedeme vstříc dalším kouzelným místům podzimní Šumavy.

Klikaté vyprávění o rumpálu

Co to vlastně je takový rumpál?


Rumpál není ani značka rumu podávaného v horkém stavu podobně jako třeba svařené víno, ani zařízení k odpalování soudků s rumem na lodě v karanténě, dokonce nemá nebohý rumpál nic společného ani s destilačními přístroji, do kterých se rovnou přidává rumová tresť. Pátral jsem po vzniku tohoto názvu a našel zajímavé věci.

(Celý příspěvek…)